Leczeniu trądziku różowatego



Leczeniu trądziku różowatego

Istnieje szereg metod wykorzystywanych w leczeniu trądziku różowatego – od nas samych zależy które rodzaje terapii wybierzemy aby pozbyć się choroby.

Oto najpopularniejsze z nich – dające skuteczne efekty:

  • Leczenie miejscowe – w tej formie leczenia wykorzystuje się metronidazol pod postacią kremu bądź żelu w różnych stężeniach. Inne substancje stosowane w leczeniu trądziku różowatego to 10% sulfacetamid sodowy z 5% siarką, kwas azelainowy czy nadtlenek benzoilu. W niektórych przypadkach zalecane jest miejscowe stosowanie terapii antybiotykami, wykorzystuje się wówczas : tetracyklinę, erytromycynę, klindamycynę, lub u niektórych pacjentów krotamiton.
  • Leczenie kosmetyczne – są to przede wszystkim zabiegi pielęgnacyjne, zarówno te stosowane w gabinetach kosmetycznych jak i w zaciszu własnej łazienki. Skóra z trądzikiem różowatym jest najczęściej naczyniowa i bardzo wrażliwa, co oznacza, że wymaga starannej pielęgnacji i delikatnych środków. Jeśli sami nie potrafimy dobrać odpowiednich kosmetyków czy też dermo kosmetyków i skutecznie pielęgnować skóry na co dzień najlepiej spytać dermatologa bądź kosmetyczki w czasie wizyty w salonie.
  • Leczenie ogólne (leki na trądzik różowaty) – pacjentom na których skórze widoczne są zmiany o charakterze grudkowo- krostkowym zaleca się ogólne stosowanie antybiotyków należących do grupy tetracyklin (limecyklina, tetracyklina, doksycyklina). U niektórych pacjentów występują przeciwwskazania do zastosowania wymienionej grupy leków, w takich przypadkach lekarze zalecają makrolidi (klarytomycyna, erytromycyna, azytromycyna). Jeśli tradycyjne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów lekarze decydują się na ogólne leczenie z zastosowaniem retinoidów – izotretynoina. Ten sposób niesie za sobą szereg skutków ubocznych – wypadanie włosów, wysuszenie warg, krwawienie z nosa, wysuszenie błony śluzowej jamy ustnej oraz nosa i wiele innych. Jednakże wynik leczenia trądziku jest bardzo korzystny, co dla większości pacjentów stanowi rekompensatę niedogodności.
  • Laseroterapia – stosowana ze względu na możliwości jakie daje w zmniejszeniu widoczności dokuczliwych w trądziku różowatym objawów, jeśli schorzenie nie jest bardzo nasilone można wykorzystać laser w celu zamknięcia popękanych naczynek krwionośnych – teleangiektazji i uzyskać zadowalający efekt. Laseroterapia stosowana jest również jako zabieg chirurgiczny – wykorzystuje się tu inny rodzaj lasera. Metoda ta wykorzystywana jest w formach przyrosłych schorzenia np. rhinohryma w celu zmniejszenia przerostu tkanek i uzyskania zadowalającego dla pacjenta wyglądu twarzy. Metoda ta z całą pewnością jest znacznie bardziej precyzyjna od tradycyjnej metody chirurgicznej i daje możliwość osiągnięcia znacznie lepszego efektu kosmetycznego.
  • Fototerapia – polega na cyklicznych naświetlaniach skóry dotkniętej zmianami trądzikowymi w celu zlikwidowania bakterii będącej jednym z czynników przyczynowych powstania choroby.
  • Leczenie ogólnoustrojowe – jego celem jest zlikwidowanie przypuszczalnej przyczyny powstania schorzenia, czyli najczęściej opiera się na leczeniu chorób towarzyszących.
  • Leczenie operacyjne – jest metodą znaną od lat, którą w przypadku trądziku różowatego wykorzystuje się przede wszystkim w leczeniu postaci przyrosłych. Polega na usunięciu zbędnych tkanek i uzyskaniu zadowalającego wyglądu twarzy pacjenta. Operacja oparta jest na ścinaniu zmian nożem elektrycznym.
Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *