Chirurg naczyniowy

Jaka jest różnica między chirurgiem sercowo-naczyniowym a chirurgiem naczyniowym?

Chirurg naczyniowy to zazwyczaj lekarz specjalista, który praktykuje i specjalizuje się w medycynie naczyniowej, w tym chorobach naczyń krwionośnych i innych chorobach naczyniowych. Krótko mówiąc, medycyna naczyniowa to badanie wszystkich chorób wpływających na krążenie krwi. Może to obejmować między innymi choroby serca, udar, zawały serca i dusznicę bolesną.

Jako lekarz naczyniowy będziesz musiał monitorować różne parametry życiowe pacjenta, takie jak ilość produkowanego moczu, tętno i puls, oddychanie oraz jakość światła padającego na twarz. Należy również odnotować wszelkie zmiany, które mają miejsce w tych podstawowych parametrach. Na przykład, jeśli pacjent nagle traci wagę, powinieneś o tym wiedzieć. W rzeczywistości powinieneś być w stanie stwierdzić na podstawie zmian tych parametrów życiowych, czy dana osoba przeszła zawał serca lub udar.

Najważniejszym aspektem medycyny naczyniowej jest ocena pacjenta. Ocena pacjenta polega na zbadaniu różnych części ciała pod kątem rozwoju problemów sercowo-naczyniowych, jak również wszelkich objawów innych chorób. Lekarz może przeprowadzić dokładne badanie pacjenta, a następnie skierować go do kardiologa na dalsze badania.

Istnieje wiele różnych rodzajów badań, które może wykonać lekarz.

Jedno badanie nazywa się elektrokardiogramem (EKG), które pomaga określić aktywność elektryczną serca. Służy również do badania, czy serce bije. Serce pacjenta bada się za pomocą EKG, a także pełną morfologię krwi (CBC).

Możesz również użyć https://chirurg-naczyniowy.warszawa.pl/ , aby określić, czy występuje problem z sercem lub inne zaburzenie, takie jak cukrzyca lub choroba wieńcowa. Jeśli pacjent ma wysoki poziom cholesterolu, zwykle jest badany za pomocą badania krwi zwanego testem cholesterolu.

Możesz również zostać skierowany do chirurga klatki piersiowej w celu zbadania klatki piersiowej pacjenta. Torakochirurg wykonuje operację jamy klatki piersiowej i otaczających ją narządów. Może wykonać badanie USG lub RTG jamy brzusznej w celu określenia stanu płuc. Lekarze ci mogą również wykonywać inne badania, takie jak echokardiografia i tomografia komputerowa.

Podczas wykonywania mammografii jedną z najważniejszych rzeczy, które zobaczysz, jest pierś, ponieważ mammografia jest jednym z jedynych sposobów wykrywania raka, którego nie można wykryć za pomocą mammografii. Inną częścią klatki piersiowej, którą chirurg może chcieć obejrzeć, jest serce.

Kolejną ważną częścią klatki piersiowej, którą możesz zbadać, jest przełyk. Jeśli jesteś pacjentem, możesz zostać skierowany na esofagoskopię.

Po tym, jak pacjent przejdzie te testy, chirurg zwykle zaleca operację, aby naprawić wszelkie wykryte problemy. Pacjent może mieć trudną do leczenia chorobę zastawkową serca, a jeśli tak jest, chirurg naczyniowy pomoże w procesie leczenia.

W przypadku osób, które mogą nie mieć żadnych objawów ani czynników ryzyka chorób serca, lekarz może zdecydować się nie operować. W takich przypadkach pacjent może potrzebować więcej testów przed operacją.

Jeśli jesteś osobą zainteresowaną usunięciem klatki piersiowej, chirurg wykona tomografię komputerową lub USG w celu określenia ciężkości choroby. Chirurg może wykonać zabieg zwany angiogenezą.

Ogólnie rzecz biorąc, osoby, które mają dobry ogólny stan zdrowia i nie palą, są prawdopodobnie kandydatami do operacji naczyniowej. Osoby, które miały historię niewydolności serca lub rodzinną historię chorób serca, również są mniej prawdopodobne, że będą kandydatami do tej procedury.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *