Pomocnedlonie.pl – Portal medyczny Zdrowie Funkcjonalna odzież dla kobiet w ochronie zdrowia

Funkcjonalna odzież dla kobiet w ochronie zdrowia



Dlaczego odzież medyczna jest tak ważna?

Znaczną cześć pracowników ochrony zdrowia, zarówno w szpitalach jak i przychodniach, i innych placówkach opieki stanowią kobiety. Jak wiadomo taka praca nie należy do łatwych, każdy dzień niesie za sobą nieoczekiwane, i kolejne wyzwania. Dlatego tak ważne by zapewnić sobie wygodę i bezpieczeństwo podczas wykonywania obowiązków. Właśnie dlatego w pracy lekarza, jak i pielęgniarki, położnych i salowych wymagana jest zmienna odzież, czyli tak zwana odzież medyczna. Najczęściej placówki opieki zdrowotnej zapewniają pracownikom odpowiednie stroje, w przypadku kobiet, często dostają one wybór między spódnicą, a spodniami. Jednak też bardzo często przychodzi się do pracy w ubraniach kupionych „na własną rękę”.

Wymagania dotyczące odzieży medycznej

Oczywiście jest kilka głównych kryteriów, które muszą spełniać ubrania pracowników ochrony zdrowia. Oto kilka podstawowych wymagań:

– rękaw 3/4 lub krótki
– brak falban, zdobień i innych „wiszących elementów”
– buty o strukturze zmywalnej
– strój nieograniczający swobody.

Tych wytycznych jest znacznie więcej, każda z nich podstała z jakiegoś powodu. Zabroniony jest fartuch z długim rękawem dlatego, że w ten sposób łatwiej można przenieść patogeny „od jednego pacjenta do drugiego”, z tego samego powodu zabronione jest zakładanie ubrań z falbanami. Jeśli chodzi o obuwie to ma ono spełniać dwa kryteria być zmywalne, czyli łatwe do umycia i wygodne. Czasami można zobaczyć lekarki, które chodzą w butach na obcasie na oddziale, jest to jednak dozwolone, jeśli zapewnia im wygodę, i nie przeszkadza im to reagować na czas.
Wracając do ubrań, wybierać można również między sukienką medyczną, spódnicą a spodniami z dodatkiem odpowiedniej koszulki/fartucha. Należy pamiętać także by spódnicę dobierać odpowiedniej długości, tak by czuć się dobrze i swobodnie wykonywać swoje zadania, które nie jednokrotnie wymagają by się pochylić, np. przy karmieniu pacjentów, albo zakładaniu wkuć.

Podsumowując, jeśli chodzi o stroje kobiet w służbie zdrowia są one głównie ograniczone tym by dobrze się czuć i zapewnić bezpieczeństwo sobie, jak i pacjentom.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *