Pomocnedlonie.pl – Portal medyczny Zdrowie Jaką antykoncepcję hormonalną wybrać?

Jaką antykoncepcję hormonalną wybrać?

Antykoncepcja hormonalna to jedna z najłatwiejszych form zapobiegania ciąży, która pozwala nam cieszyć się współżyciem bez konieczności pamiętania o prezerwatywach. Obecnie mamy do wyboru wiele rodzajów takiej antykoncepcji. Którą z nich wybrać?

Tabletki jedno- i dwuskładnikowe – czym się różnią?

Tabletka jednoskładnikowa to inaczej minipigułka. Jedyny hormon, jaki w niej znajdziemy, to gestagen. Taką pigułkę przyjmuje się codziennie. Jest to dobre rozwiązanie na przykład dla kobiet, które karmią piersią. Ich minus to ryzyko nieregularnych miesiączek. O wiele popularniejsze są tabletki dwuskładnikowe. Znajdują się w nich dwa hormony – gestagen i estrogen. Nawzajem się uzupełniają, tworząc działanie antykoncepcyjne.

Możemy też rozróżnić tabletki jedno- i dwufazowe. W tych pierwszych ilość hormonów jest taka sama. W drugich ilość hormonów się zmienia, dzięki czemu naśladują one naturalny cykl. Niezależnie od tego, który rodzaj tabletek wybierzemy, jest to jedna z najlepszych metod przeciwdziałania ciąży.

Plastry antykoncepcyjne

W ich przypadku również do ciała przenikają hormony, które hamują owulację. Ich plusem jest jednak brak jakiegokolwiek wpływu na wątrobę. Wystarczy nakleić na ramię plaster, wymieniać go raz na jakiś czas w zależności od rodzaju plastrów i jesteśmy zabezpieczone przed niechcianą ciążą.

 

Krążek dopochwowy

 

Jest to nowoczesna metoda antykoncepcji długoterminowej, która swoją skutecznością przypomina tabletki antykoncepcyjne. Ma za to mniej skutków ubocznych. Krążek umieszcza się w pochwie na 3 tygodnie. Uwalnia on hormony do nabłonka pochwy – estrogen i progesteron. Hamują one owulację. Plusem tego rozwiązania jest to, że nie musimy o czymś codziennie pamiętać tak jak w przypadku tabletek. Krążek aplikujemy same i musimy tylko pamiętać, żeby wymieniać go raz na 3 tygodnie.

 

Antykoncepcja – recepta online

Dodatkowo teraz możemy korzystać z udogodnienia, jakim jest antykoncepcja online, nie musimy już więc nawet wychodzić z domu, żeby przedłużyć receptę. E-recepta na tabletki antykoncepcyjne, plastry albo krążek jest do uzyskania w ciągu kilku minut – wystarczy wypełnić formularz na stronie Telemedyk, opłacić usługę i w ciągu kilkunastu minut kontaktuje się z nami lekarz z kodem.

 

Ginekolog a recepta online – czy trzeba go odwiedzać za każdym razem?

 

W przypadku korzystania z konsultacji online na szczęście nie. Wystarczy, że ginekolog przepisze nam dany rodzaj antykoncepcji i będziemy na to posiadać potrzebną dokumentację. Kiedy będziemy potrzebować przedłużenia recepty, podczas e-konsultacji wystarczy załączyć dokumentację i bez problemu dostaniemy receptę.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *