USG nerek Warszawa

USG nerek – jakie są wskazania do badania?

USG nerek jest stosunkowo nowe badanie, które powoli zyskuje na popularności. Co dokładnie oznacza USG nerek? Jakie są wskazania do wykonania USG nerek? Podpowiadamy.

USG nerek – co to za badanie?

Przede wszystkim powinniśmy zacząć od tego, że USG nerek jest prawdziwą innowacją wśród dostępnych badań i dzięki niemu znacznie łatwiej jest lekarzom stawiać skuteczne diagnozy i dostosować odpowiednie leczenie. Czym w takim razie jest USG nerek? Badaniem diagnostycznym, które stosuje się, by określić stan nerek i wychwycić wszelkiego typu nieprawidłowości w ich wyglądzie, czy pracy. USG nerek jest badanie bezinwazyjnym i bezbolesnym. W większości przypadków https://urolog-warszawa.pl/badanie-usg-nerek/ nie wymaga też przygotowań, a za to daje szybki obraz na to, co dzieje w nerkach. Tego typu badania dedykowane są dla wszystkich, niezależnie od wieku i płci. Co więcej, w USG nerek nie wykorzystuje się ani promieni rentgenowskich, ani też środków cieniujących, więc można przeprowadzać badanie nawet w krótkich odstępach czasu.

Kiedy należy pomyśleć o USG nerek?

Ogólnie przyjęło się, że takie badania jak USG nerek powinno się wykonywać regularnie, bo profilaktyka to najlepszy sposób na to, by uchronić się przed poważnymi schorzeniami i cieszyć się dobrym zdrowiem. Jednak nie wszyscy poddają się profilaktycznym badaniom, co oznacza, że na USG nerek zgłoszą się, dopiero gdy coś zacznie im doskwierać. Kiedy należy pomyśleć o USG nerek? Wskazaniami do wykonania badania jest ból brzucha lub w podbrzuszu, krwiomocz, jak również podejrzenie chorób nerek i układu moczowego. Najczęściej USG zaleca lekarz, gdy podejrzewa wystąpienie torbieli i guzów nerek, kamicy nerkowej, wodonercza, czy nawet upośledzenia czynności nerek. Jednak na tym nie koniec, ponieważ USG nerek pomaga też ocenić, czy nie ma zastoju moczu w drogach moczowych, zwapnień w układzie nerkowo-moczowym i wszelkiego typu zmian, które mogą prowadzić do rozwoju poważnych schorzeń. Dlatego, jeśli zauważymy u siebie jakieś niepokojące objawy, lub po prostu zdecydujemy się skontrolować swoje zdrowie, powinniśmy pomyśleć o tego typu badaniach.

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *